Medarbejdere

Direktør, ph.d.

Kristoffer Jensen har det overordnede ansvar for museets daglige drift og udviklingsplaner.
kristoffer.jensen@industrimuseet.dk

Souschef, museumsinspektør

David H. Olsen har ansvar for museets udstillinger og formidling, herunder sociale medier. Kontakt til museets frivillige.
david.olsen@industrimuseet.dk
Direkte nr.: +45 50600974

Chef for partnerskaber og events

Sarah Lehmann har ansvar for eksterne samarbejder og events.
sarah.lehmann@industrimuseet.dk
Direkte nr.: +45 30737028

Administrationschef

Charlotte Borum er ansvarlig for økonomi og administration.
charlotte.borum@industrimuseet.dk
Direkte nr.: +45 92820881

Bestilling af besøg

Janna Laursen, booking dagligt kl. 10 til 14.
booking@industrimuseet.dk
Ring på museets hovednummer: +45 75620788

Grafiker, webmaster og administrativ medarbejder

Tine Samuelsen, design, layout, web og administrative opgaver.
Koordinator af undervisningsprojektet Samspil i samarbejde med Horsens Kommune.
tine.samuelsen@industrimuseet.dk
Direkte nr.: +45 50600969

Museumsinspektør, ph.d.

Julian Lamberty har ansvar for museets forskning og samling af museumsgenstande.
julian.lamberty@industrimuseet.dk
Direkte nr.: +45 50600971

Registrator og bibliotek

John Juhler Hansen, registrator, arkiv- og biblioteksansvarlig.
johnjuhlerhansen@industrimuseet.dk
Direkte nr.: +45 50600976

Museumsinspektør

Matilde Jansen, formidlingsafdelingen.
matilde@industrimuseet.dk
Direkte nr.: +45 50600968

Museumsbutik

Gitte Classen, butiksbestyrer.
museumsbutikken@industrimuseet.dk
Direkte nr.: +45 50600967
Marianne L. Johannsen, butiksmedarbejder

Rengøring og bygninger

Margit Ølgaard Mikkelsen, serviceassistent.
margit@industrimuseet.dk
Direkte nr.: +45 50600983
Lars Gade, pedelmedhjælper

Rundvisere

Industrimuseet har altid en række timelønnede rundvisere tilknyttet, som typisk enten er historiestuderende eller seniorer.

Planlæg jeres besøg på museet

Vi tilbyder rundvisninger og forskellige læringsforløb for grundskolen og ungdomsuddannelserne, som knytter sig til museets udstillinger og faglige områder.