fbpx

Juleweekend 2019

Danmarks Industrimuseum slår dørene op til den store juleweekend d. 7. og 8. december

Der bliver som altid overflod af juleglæde, julemusik, julesang, julemarked og nissehuer.Der er arbejdende værksteder med juletemaer og garanti for julestemning i de tidstypisk julepyntede lejligheder og butiksgaden.
Der er nye og velkendte boder og stande, hvor man kan gøre en god julehandel eller finde den helt særlige julegave, man ikke kan få andre steder.
Der er smagsprøver på det faste og det flydende og æbleskiver, gløgg og pølser i museet Gløggbod.
Der er livemusik og mulighed for at deltage i fællessang akkompagneret af skolelærernes violinspil oppe i Skolen.

Program for Juleweekenden

MASKINHALLEN
Gløgg- og pølseboden
Filt, Aase Nielsen
Fluebinding, HOS
Knive, glas og golfgaver, www.knivsnedkeren.dk, www.glasbydobel.dk
Knivsmeden, www.jlknive.dk
Metalflet, Alice & John Rasmussen
Trælegetøj, Erling Lahn
Pileflet, Inga Molin

Lørdag
- Musikanterne kl 11.30
Søndag
- Kælderbanden, kl 11.30
- Tonetta, kl 14.00

INFOEN v/Maskinhallen
Bedstes Børnehjælp
Garn og strik, Tove Kristensen
Glasting, Ruth Jensen
Smykkedesign og malerier, Kirsten Gissel
Specialøl, Lions Club
Trædrejeren, Erik Frandsen
Trædrejeren, Carsten Rosendal

FOREDRAGSSALEN, 1. sal
Glaskunst, Diana Gosvig
Hæklet juleting, Susanne Sørensen
Keramiske ringlepiger, Tom Pedersen
Special øl, Lundumskov Bryghus, Torben West www.lundumskov.beer
Dansk Honning og kager, Ole Kold
Nisser, Bitten Kristensen
Smykker, Yrsa Møller
Væverier, Helle Næsted

SAMLEBÅNDET, 1. sal
Lørdag
- Musikanterne kl. 13.00
Søndag
- Kælderbanden kl. 12.30

BUTIKSGADEN, 1. sal
Brodeributikken er pyntet til jul
Frisøren er klippet
Radiobutikken, Arenadrengene
Trikotagebutikken er pyntet

BRYGGERIET
Lørdag
- LAVA-Koret 13.45

FORPLADSEN
Hestevognskørsel
Juletræssalg
Mathiesen Ost

BINDINGSVÆRKET
Bolsjer, KFUM Hatting
Tag julebilleder af egne børn

SÆRUDSTILLINGEN/KLÆDESKABET
Dekorationer, Gerda Jørgensen
Honning, Jørgen Bagger
Hudpleje og Te, www.alkymea.com
Keramiker, Sanne Olsen
Knivmager, Jan Lykke
Nisser, Susanne Herum
Pileflet, Else Andersen
Sjaler og håndstrik, Anette Viborg
Træarbejde og knive, Gunner Nielsen

ARBEJDERBOLIGERNE
Mostrene koger klejner
Alle boligerne er pyntet med tidens pynt

BANKEN fra 1930
Finansgruppen fortæller
Lørdag
- LAVA-Koret 14.30

BINDINGSVÆRK ved forpladsen
Hjulmager, Ivan Bak www.hjulmager.dk

BOGBINDERIET
Ernst Sørensen
Inger Munkholm

BOGTRYKKERIET
Gutenberglauget trykker

CAFÉ GASLIGHT
Julelækkerier

SKOLEN 2. sal
Lærerne fortæller
Find dine egne skolefotos
Lørdag og lørdag
Ejner og Leo spiller violin

GALLERI GASVÆRK
Britta Enemark Olsen med gæstekunstner www.gallerigasværk.dk

IDRÆTSARKIVET
Find din families sportsliv

MUSEUMSBUTIKKEN
Gaveartikler, julepynt, julekalendere, nissehuer og bolsjer

NIMBUSMUSEET
Mød Danmarks Nimbus Touringwww.nimbus.dk

SMEDJEN
Smedene smeder

STENTRYKKERKLUBBEN
Følg klubbens arbejde, www.stentryk.dk

  • 7. december 2019 10:00 - 8. december 2019 16:00
  • 10:00 - 16:00